DOMAİN & HOSTİNG

İşlerinizi Kolaylaştıracak Size Özel Yazılım

Domain

Web sitelerine işyerimize belirlediğimiz gibi isim belirlemek zorundayız. İşte bu isimlere domain denmektedir ve tescil edilmesi gerekir. Almayı düşündüğümüz domain daha önce tescil edilmemiş olması gerekir. Global domainler .com .net .org gibi önce gelen alır mantığıyla satışa sunulduğundan seçtiğiniz domain daha önce tescil edilmiş olabilir. Böyle bir durumda hiçbir hak iddia edemezsiniz ve baska bir domain seçmeniz gerekir.

Fakat bölgesel bir domain almak isterseniz durum değişir. Bölgesel domainler .com.tr gibi Türkiye için ODTÜ tarafından sağlanmaktadır. Bunlar önce gelen alır mantığı ile değil isim tescili yapmıs kişi veya kurumlara verilmektedir. Tabi ki tescil edilmiş isme göre domain tahsisi yapılmaktadır ve isim tescil belgesi istenmektedir.

Seçiminiz ister global olsun ister bölgesel olsun sizin adınıza tarafımızca domain tescil işlemi yapılmaktadır.Hosting

Hosting veya barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.